Montessori w domu – odpowiedź na dziecięcą potrzebę niezależności i wolności

Oto kilka propozycji jak możemy wspomóc nasze dziecko w dążeniu do niezależności i wolności.

Stwórz przygotowane otoczenie w swoim domu dla swojego dziecka tak, by mogło odnosić sukcesy. Zadaj sobie pytanie:

 1. Co może moje dziecko zrobić, aby zadbać o siebie, w takim stopniu w jakim to jest możliwe dla jego wieku?
 2. Co może moje dziecko zrobić dla domu i rodziny tak, by mogło sie poczuć wartościową osobą?
 3. Czy w domu, tam gdzie najwięcej przebywa moje dziecko, znajdują się odpowiednie dla jego wzrostu meble?
 4. Czy proponuję dziecku odpowiednie dla jego wieku zabawki edukacyjne i rekreacyjne?

Daj dzieciom okazję do dokonywania mądrych wyborów:

 1. Dzieci potrzebują okazji do ćwiczenia się w podejmowaniu decyzji za siebie. Pozwól im zdobywać tę tak ważną w życiu umiejętność w bezpiecznym dla nich domu teraz, gdy są małe.
 2. Proponuj mądry wybór. Małemu dziecku możemy zadać pytanie: „Chcesz jabłko czy banana na drugie śniadanie?” Jeżeli chcemy, by dziecko zjadło owoc na drugie śniadanie, nie dawajmy mu wyboru czy chce go zjeść, czy nie. Starszemu dziecku możemy zadać pytanie: „Jaki owoc chcesz zjeść na drugie śniadanie?”
 3. Pytaj: „Chcesz posprzątać klocki przed obiadem, czy zaraz po nim?” W ten sposób każda odpowiedź będzie dobrym wyborem, ale wyboru dokonuje dziecko.

Pozwól dzieciom rozwiązywać samodzielnie swoje problemy:

 1. Dając dziecku okazję do samodzielnego rozwiązywania problemów pozwalasz mu rozwinąć umiejętność myślenia a ponadto uczysz je tego, że jest do tego zdolne i kompetentne.
 2. Podpowiadaj dziecku tylko wtedy, gdy zwraca się do Ciebie z prośbą o pomoc, lub wtedy gdy jesteś pewien, że dziecko Ci na to pozwala.
 3. Pozwól dzieciom na naukę rozwiązywania swoich problemów, gdy są małe, a nie będziesz musiał rozwiązywać ich problemów, gdy będą dorosłe.

Rozwój samodyscypliny, odpowiedzialności i poczucia własnej wartości:

 1. Wraz z poczuciem niezależności i wolności, przychodzi potrzeba samodyscypliny i odpowiedzialności. Dzieci będą dorastały i dobrze się rozwijały, gdy będą miały okazję do wolnego i niezależnego zachowania, oczywiście w odpowiednich dla ich wieku granicach.
 2. Niezależność i samodzielność w dbaniu o siebie będą sprawiały, że w dziecku będzie rosło poczucie własnej wartości. To z kolei będzie je zachęcało do zdobywania kolejnych sukcesów na drodze do pełnej niezależności i wolności.